13 października 2017 19:38 | Aktualności

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI ...

W czwartkowy poranek 12 października, gdy nad placem przed szkołą zalegały jeszcze ciemności, uczniowie klas piątych i częściowo czwartych wyruszali na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzenie fabryki bombek, gdzie mieli okazję poznania cyklu produkcyjnego od dmuchania poprzez srebrzenie, lakierowanie aż do malowania farbami. Następnie odwiedzili przyzakładowy sklep, w którym poczynili niemałe zakupy, by wreszcie wziąć udział w warsztatach. Każdy z uczestników otrzymał cztery bombki i miał je ozdobić. Nad procesem ozdabiania czuwał pracownik firmy, który instruował jak to się robi. Wszyscy się bardzo starali, by jego bombki były najpiękniejsze. Wszak za około dwa miesiące ozdobią one choinki w ich domach. Na pamiątkę,oprócz bombek własnoręcznie ozdobionych, każdy otrzymałPo tej ciekawej lekcji plastyki wycieczkowicze udali się w kierunku Katedry Gnieźnieńskiej, w której to, dzięki ciekawej opowieści pani przewodnik, poznali jej historię. Przystanęli przy relikwiarzu ze szczątkami św. Wojciecha, a następnie udali się do słynnych Drzwi gnieźnieńskich, które to przedstawiają życie i działalność tego zasłużonego dla polskiego chrześcijaństwa człowieka. Po opuszczeniu katedry zatrzymali się przy pomniku Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. Następnie wycieczkowicze udali się autokarem do Biskupina, gdzie zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Tam, na miejscu wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pana przewodnika, który przybliżył dzieje tego miejsca. Poza tym, dzięki spacerowi po skansenie, mogli sami się przekonać, jak żyli ludzie na naszych terenach około 10 tysięcy lat temu. Niestety czas nieubłaganie wskazywał, że pora wracać do rzeczywistości i do Zakrzewa. Jednak to, czego doświadczyli uczestnicy wycieczki pozostanie na długo w ich pamięci, bo nie ma to jak "żywe" lekcje historii.

GNIEZNO-BISKUPIN